RF101LAM2STFTR
Mfr.Part #
RF101LAM2STFTR
Package / Case
SOD-128
Description
RF101LAM2STF IS THE HIGH RELIABI
Stock
200
In Stock :
200
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
870mV @ 1A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Package / Case :
SOD-128
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10µA @ 200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Forward Current :
1A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Reverse Recovery Time :
25ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
RF101LAM2STFTR
ROHM Semiconductor RF101LAM2STFTR
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 870mV @ 1A 150°C Max 10μA @ 200V Tape & Reel (TR) SOD-128 Surface Mount
RF101LAM2STFTR Overview
Forward current is allowed to reach a value of zero.
RF101LAM2STFTR Features
RF101LAM2STFTR Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RF101LAM2STFTR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB