RE1206DRE0740R2L
Mfr.Part #
RE1206DRE0740R2L
Description
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/4W 1206
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
40.2Ohm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Surface Mount
Datasheets
RE1206DRE0740R2L
YAGEO RE1206DRE0740R2L
SURFACE MOUNT, RE Series, Thick Film, 40.2Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C