RE1206DRE0710KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RE1206DRE0710KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
10kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Composition :
Thick Film
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
250mW
Surface Mount :
yes
Height :
660.4μm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.5%
Series :
RE
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RE1206DRE0710KL
YAGEO RE1206DRE0710KL
SURFACE MOUNT, RE Series, Thick Film, 10kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C