RE1206DRE0736K5L
Mfr.Part #
RE1206DRE0736K5L
Description
RES SMD 36.5K OHM 0.5% 1/4W 1206
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Tolerance :
±0.5%
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
36.5kOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
EAR99
Datasheets
RE1206DRE0736K5L
YAGEO RE1206DRE0736K5L
SURFACE MOUNT, RE Series, Thick Film, 36.5kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C