RE1206DRE0727K4L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RE1206DRE0727K4L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 27.4K OHM 0.5% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
RE
Composition :
Thick Film
Resistance :
27.4kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Published :
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
660.4μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
250mW
Factory Lead Time :
33 Weeks
Datasheets
RE1206DRE0727K4L
YAGEO RE1206DRE0727K4L
SURFACE MOUNT, RE Series, Thick Film, 27.4kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C