RE1206DRE07255KL
Mfr.Part #
RE1206DRE07255KL
Description
RES SMD 255K OHM 0.5% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
255kOhm
2
Datasheets
RE1206DRE07255KL
YAGEO RE1206DRE07255KL
SURFACE MOUNT, RE Series, Thick Film, 255kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C