RE0603DRE0748K7L
Mfr.Part #
RE0603DRE0748K7L
Description
RES SMD 48.7KOHM 0.5% 1/10W 0603
Max Power Dissipation :
100mW
2
Surface Mount :
Thick Film
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Published :
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
48.7kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
33 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Working Voltage :
75V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RE0603DRE0748K7L
YAGEO RE0603DRE0748K7L
SURFACE MOUNT, RE Series, Thick Film, 48.7kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C