RE0603DRE073K01L
Mfr.Part #
RE0603DRE073K01L
Description
RES SMD 3.01KOHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Power Dissipation :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Thick Film
Working Voltage :
75V
Resistance :
3.01kOhm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Feature :
Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RE0603DRE073K01L
YAGEO RE0603DRE073K01L
SURFACE MOUNT, RE Series, Thick Film, 3.01kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C