RE0603DRE072K7L
Mfr.Part #
RE0603DRE072K7L
Description
RES SMD 2.7K OHM 0.5% 1/10W 0603
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
2.7kohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RE0603DRE072K7L
YAGEO RE0603DRE072K7L
RE Series, Thick Film, 2.7kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C