RCX220N25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCX220N25
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 250V 22A TO220FM
Stock
543
In Stock :
543
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 1mA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3200pF @ 25V
Lead Free :
Lead Free
Continuous Drain Current (ID) :
22A
Reach Compliance Code :
not_compliant
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
88A
Drain-source On Resistance-Max :
0.14Ohm
DS Breakdown Voltage-Min :
250V
Transistor Application :
SWITCHING
ECCN Code :
EAR99
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
FET Type :
N-Channel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
22A Tc
Avalanche Energy Rating (Eas) :
36.8 mJ
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
HTS Code :
Number of Terminations :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
140m Ω @ 11A, 10V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Elements :
1
Published :
2012
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Drain to Source Voltage (Vdss) :
250V
Operating Temperature :
150°C TJ
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Terminal Position :
Single
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
60nC @ 10V
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Power Dissipation-Max :
2.23W Ta 40W Tc
Vgs (Max) :
±30V
Case Connection :
Isolated
Transistor Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RCX220N25
ROHM Semiconductor RCX220N25
N-Channel Bulk 140m Ω @ 11A, 10V ±30V 3200pF @ 25V 60nC @ 10V 250V TO-220-3 Full Pack
RCX220N25 Overview
There is a phenomenon known as "avalanche break down", where avalanche energy is applied to the MOSFET and avalanche energy rating (Eas) is 36.8 mJ.Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 3200pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [22A], which is its maximum continuous current.A maximum pulsed drain current of 88A is the maximum peak drain current rated for this device.In order to maintain normal operation, it is recommended to keep the DS breakdown voltage above 250V.In order to operate this transistor, a voltage of 250V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
RCX220N25 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 36.8 mJ
a continuous drain current (ID) of 22A
based on its rated peak drain current 88A.
a 250V drain to source voltage (Vdss)