RCR875DNP-820K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCR875DNP-820K
Manufacturer
Sumida Corporation
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 82UH 810MA 270 MOHM TH
Manufacturer :
Sumida Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Test Frequency :
2.52MHz
Shielding :
No
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Inductance :
82μH
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Reach Compliance Code :
Unknown
DC Resistance (DCR) :
270mOhm Max
Series :
RCR-875D
Size / Dimension :
0.307Dia 7.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
ECCN Code :
EAR99
Material - Core :
Ferrite
Current Rating :
810mA
Height :
7.5mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
2
Lead/Base Style :
Radial
Lead Diameter :
0.7 mm
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Published :
Termination :
Through Hole
Mount :
Max DC Current :
810mA
Terminal Shape :
Wire
Number of Functions :
1
Datasheets
RCR875DNP-820K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD