RCR875DNP-1R7L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCR875DNP-1R7L
Manufacturer
Sumida Corporation
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.7UH 3.75A 22 MOHM TH
Manufacturer :
Sumida Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Lead Diameter :
0.7 mm
Series :
RCR-875D
Lead/Base Style :
Radial
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Through Hole
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Number of Functions :
1
Material - Core :
Ferrite
Current Rating :
3.75A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.307Dia 7.80mm
Inductance :
1.7μH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
No
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
HTS Code :
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Max DC Current :
3.75A
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Test Frequency :
2.52MHz
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
DC Resistance (DCR) :
22mOhm Max
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Height :
7.5mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Tolerance :
±15%
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
RCR875DNP-1R7L
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD