RCH664NP-5R5M
Mfr.Part #
RCH664NP-5R5M
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Description
FIXED IND 5.5UH 2.3A 39.5MOHM TH
Inductance :
5.5μH
Test Frequency :
7.96MHz
DC Resistance (DCR) :
39.5mOhm Max
Published :
Lead Spacing :
4mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.236Dia 6.00mm
Series :
RCH-664
Max DC Current :
2.3A
yes
Self Resonant Frequency :
44.5MHz
Package / Case :
Lead/Base Style :
Radial
Weight :
700.006425mg
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Lead Length :
4mm
Current Rating :
2.3A
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Lead Diameter :
0.5 mm
Height :
6.5mm
Datasheets
RCH664NP-5R5M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD