RC12JT240K
Mfr.Part #
RC12JT240K
Description
RES 240K OHM 5% 1/2W AXIAL
Factory Lead Time :
17 Weeks
HTS Code :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±5%
Composition :
Carbon Composition
Temperature Coefficient :
1334 ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.142Diax0.374L 3.60mmx9.50mm
Working Voltage :
350V
Diameter :
3.6mm
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C