RC1206DR-0712KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC1206DR-0712KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 12K OHM 0.5% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Height :
660.4μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
33 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Resistance :
12kOhm
Series :
RC
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.5%
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thick Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RC1206DR-0712KL
YAGEO RC1206DR-0712KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 12kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C