RC1/45R1JTD
Mfr.Part #
RC1/45R1JTD
Manufacturer
Kamaya
Package / Case
Axial
Description
RES 5.1 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Kamaya
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
5.1 Ohms
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Product Status :
Active
Features :
Supplier Device Package :
Axial
Composition :
Carbon Composition
Technology :
Carbon Composition
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.094 Dia x 0.248 L (2.40mm x 6.30mm)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Package Length :
6.3
Lead Diameter :
0.6
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Height - Seated (Max) :
Packing Method :
TR
Rated Power Dissipation (P) :
0.25
Rated Temperature :
70
Working Voltage :
250
Series :
Number of Terminals :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Bulk
Terminal Finish :
Tin
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Construction :
Tubular
Failure Rate :
Datasheets
RC1/45R1JTD
FIXED RESISTOR, 5.1 Ohms, 0.25W, 1/4W, Carbon Composition,