RC1/2100JTB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC1/2100JTB
Manufacturer
Kamaya
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Kamaya
Product Category :
Through Hole Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
0.5
Construction :
Tubular
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Series :
RC
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Product Status :
Obsolete
Temperature Coefficient :
867
Supplier Device Package :
Axial
Technology :
Carbon Composition
Failure Rate :
Features :
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Package / Case :
Packing Method :
Ammo Pack
Package :
Tape and Box (TB)
Composition :
Carbon Composition
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.142 Dia x 0.374 L (3.60mm x 9.50mm)
Working Voltage :
350
Rated Temperature :
70
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Height - Seated (Max) :
Resistance :
10
Lead Diameter :
0.7
Number of Terminals :
2
Package Length :
9.5
Tolerance :
5
Datasheets
RC1/2100JTB
FIXED RESISTOR THROUGH HOLE MOUNT, RC Series, Carbon Composition, 10, 0.5W, 1/2W, 5, -55°C ~ 125°C