RC1/4362JB
Mfr.Part #
RC1/4362JB
Manufacturer
Kamaya
Package / Case
Axial
Description
RES 3.6K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Kamaya
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Carbon Composition
Package Length :
6.3
Package :
Bulk
Rated Temperature :
70
Failure Rate :
Series :
RC
Terminal Shape :
Wire
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Product Status :
Obsolete
Resistance :
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Tolerance :
5
Features :
Technology :
Carbon Composition
Lead Length :
30
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.25
Temperature Coefficient :
Packing Method :
Bulk
Lead Diameter :
0.6
Terminal Finish :
Tin
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.094 Dia x 0.248 L (2.40mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminals :
2
Working Voltage :
250
Supplier Device Package :
Construction :
Tubular
Datasheets
RC1/4362JB
FIXED RESISTOR, 3600, 0.25W, 1/4W, Carbon Composition,