RC1/4203JTB
Mfr.Part #
RC1/4203JTB
Manufacturer
Kamaya
Package / Case
Axial
Description
RES 20K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Kamaya
Product Category :
Through Hole Resistors
Supplier Device Package :
Axial
Tolerance :
±5%
Composition :
Carbon Composition
Package :
Tape and Box (TB)
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Failure Rate :
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
Product Status :
Obsolete
Series :
RC
Package / Case :
Resistance :
20 kOhms
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.094 Dia x 0.248 L (2.40mm x 6.30mm)
Datasheets
RC1/4203JTB
20 kOhms, 0.25W, 1/4W, Carbon Composition,