RC1/41R0JTD
Mfr.Part #
RC1/41R0JTD
Description
RES 1 OHM 5% 1/4W AXIAL
Resistance :
1 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.094 Dia x 0.248 L (2.40mm x 6.30mm)
Features :
Series :
RC
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Datasheets
RC1/41R0JTD
1 Ohms, 0.25W, 1/4W, Carbon Composition,