RC1/4120JTD
Mfr.Part #
RC1/4120JTD
Manufacturer
Kamaya
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 12 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Kamaya
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
Size / Dimension :
0.094 Dia x 0.248 L (2.40mm x 6.30mm)
Max Operating Temperature :
155 °C
Number of Terminations :
2
RoHS :
Compliant
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
375 mW
Tolerance :
0.1 %
Features :
Moisture Resistant
Resistance :
505 Ω
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Obsolete
Length :
1.6256 mm
Min Operating Temperature :
-55 °C
Package / Case :
Axial
Supplier Device Package :
Width :
812.8 µm
Failure Rate :
Composition :
Thin Film
Series :
RC
Package :
Tape and Reel (TR)
Height :
508 µm
Height - Seated (Max) :
Datasheets
RC1/4120JTD
505 Ω, 0.25W, 1/4W, Thin Film,