RC1/2750JTD
Mfr.Part #
RC1/2750JTD
Manufacturer
Kamaya
Description
RES 75 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Kamaya
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.142 Dia x 0.374 L (3.60mm x 9.50mm)
Resistance :
75 Ohms
Technology :
Carbon Composition
Number of Terminals :
2
Package Length :
9.5
Terminal Finish :
Tin
Height - Seated (Max) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Rated Temperature :
70
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Temperature Coefficient :
Lead Diameter :
0.7
Rated Power Dissipation (P) :
0.5
Construction :
Tubular
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Axial
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Tolerance :
±5%
Composition :
Carbon Composition
Packing Method :
TR
Package / Case :
Working Voltage :
350
Failure Rate :
Terminal Shape :
Wire
Product Status :
Obsolete
Datasheets
RC1/2750JTD
FIXED RESISTOR, 75 Ohms, 0.5W, 1/2W, Carbon Composition,