RC1/2564KTD
Mfr.Part #
RC1/2564KTD
Description
RES 560K OHM 10% 1/2W AXIAL
Package :
Tape and Reel (TR)
Axial
Number of Terminals :
PCB Mount
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
Subcategory :
Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Diameter :
3.6 mm
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Composition :
Carbon Composition
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Length :
9.5 mm
Packing Method :
TR
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Carbon Composition Resistors
Type :
Fixed Carbon Composition Resistor
Working Voltage :
350
Termination Style :
Brand :
Tolerance :
±10%
Product Category :
Carbon Composition Resistors
Packaging :
Cut Tape
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Temperature :
70
Construction :
Tubular
Rated Power Dissipation (P) :
0.5
Voltage Rating :
350 V
Lead Diameter :
0.7
Package Length :
9.5
Terminal Finish :
Tin
Resistance :
560 kOhms
Supplier Device Package :
Datasheets
RC1/2564KTD
FIXED RESISTOR, 560 kOhms, 0.5W, 1/2W, Carbon Composition,