RC1/2560KTD
Mfr.Part #
RC1/2560KTD
Description
RES 56 OHM 10% 1/2W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Package / Case :
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
Resistance :
56 Ohms
Technology :
Carbon Comp
Tolerance :
±10%
Datasheets
RC1/2560KTD
56 Ohms, 0.5W, 1/2W, Carbon Composition,