RC1/2332JTB
Mfr.Part #
RC1/2332JTB
Description
RES 3.3K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.142 Dia x 0.374 L (3.60mm x 9.50mm)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5
Composition :
Carbon Composition
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Supplier Device Package :
Axial
Technology :
2
Lead Diameter :
0.7
Package / Case :
Product Status :
Obsolete
Construction :
Tubular
Packing Method :
Ammo Pack
Temperature Coefficient :
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Rated Temperature :
70
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Package :
Tape and Box (TB)
Working Voltage :
350
Resistance :
Package Length :
9.5
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
5
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Height - Seated (Max) :
Number of Terminals :
2
Datasheets
RC1/2332JTB
FIXED RESISTOR, 3300, 0.5W, 1/2W, Carbon Composition,