RC1/2330KTD
Mfr.Part #
RC1/2330KTD
Description
RES 33 OHM 10% 1/2W AXIAL
Size / Dimension :
0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
Product Type :
Carbon Composition Resistors
Features :
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Subcategory :
Resistors
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Carbon Composition Resistors
Failure Rate :
Brand :
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Technology :
Carbon Comp
Resistance :
33 Ohms
Supplier Device Package :
Datasheets
RC1/2330KTD
33 Ohms, 0.5W, 1/2W, Carbon Composition,