RC1/2303JTB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC1/2303JTB
Manufacturer
Kamaya
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 30K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Kamaya
Product Category :
Through Hole Resistors
Package :
Tape and Box (TB)
Height - Seated (Max) :
Resistance :
30 kOhms
Size / Dimension :
0.142 Dia x 0.374 L (3.60mm x 9.50mm)
Features :
RoHS :
yes
Number of Terminations :
2
Composition :
Carbon Composition
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Obsolete
Failure Rate :
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
RC
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
Supplier Device Package :
Datasheets
RC1/2303JTB
30 kOhms, 0.5W, 1/2W, Carbon Composition,