RC1/21R0JTB
Mfr.Part #
RC1/21R0JTB
Manufacturer
Kamaya
Package / Case
Axial
Description
RES 1 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Kamaya
Product Category :
Through Hole Resistors
Height - Seated (Max) :
Number of Terminals :
2
Terminal Shape :
Wire
Supplier Device Package :
Axial
Failure Rate :
Package :
Retail Package
Size / Dimension :
0.142 Dia x 0.374 L (3.60mm x 9.50mm)
Features :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Finish :
Tin
Rated Temperature :
70
Rated Power Dissipation (P) :
0.5
Composition :
Carbon Composition
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Diameter :
0.7
Technology :
Carbon Composition
Temperature Coefficient :
867
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Product Status :
Active
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Working Voltage :
350
Construction :
Tubular
Package Length :
9.5
Resistance :
1
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Tolerance :
5
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
RC1/21R0JTB
FIXED RESISTOR, 1, 0.5W, 1/2W, Carbon Composition,