RC1/2161JTD
Mfr.Part #
RC1/2161JTD
Manufacturer
Kamaya
Package / Case
Axial
Description
RES 160 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Kamaya
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.142 Dia x 0.374 L (3.60mm x 9.50mm)
Package / Case :
Axial
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±5%
RoHS :
yes
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
Features :
Product Status :
Obsolete
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Failure Rate :
Resistance :
160 Ohms
Composition :
Carbon Composition
Datasheets
RC1/2161JTD
160 Ohms, 0.5W, 1/2W, Carbon Composition,