RBR5LAM40ATFTR
Mfr.Part #
RBR5LAM40ATFTR
Description
AUTOMOTIVE SCHOTTKY BARRIER DIOD
Output Current-Max :
5A
Reverse Current-Max :
200μA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200μA @ 40V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature (Max) :
150°C
Schottky
Series :
Automotive, AEC-Q101
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Forward Voltage-Max :
0.53V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Current - Average Rectified (Io) :
5A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
40V
1
Non-rep Pk Forward Current-Max :
100A
Datasheets
RBR5LAM40ATFTR
ROHM Semiconductor RBR5LAM40ATFTR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C Max 200μA @ 40V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-128 Surface Mount
RBR5LAM40ATFTR Overview
As soon as the reverse current maximum has been reached, 200μA is reached.Using the output current as an example, 5A is the maximum value.
RBR5LAM40ATFTR Features
A maximum reverse current of 200μA
5A is the maximum value
RBR5LAM40ATFTR Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RBR5LAM40ATFTR applications of single-phase diode rectifier.
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB