RBR20BM60AFHTL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RBR20BM60AFHTL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 60V 20A TO252
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reverse Current-Max :
600μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Phases :
1
Application :
GENERAL PURPOSE
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
High Reliability
Number of Terminations :
2
Terminal Position :
Single
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Diode Type :
Schottky
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Number of Elements :
2
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature (Max) :
150°C
Output Current-Max :
10A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
60V
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
600μA @ 60V
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
590mV @ 10A
Non-rep Pk Forward Current-Max :
100A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Datasheets
RBR20BM60AFHTL
ROHM Semiconductor RBR20BM60AFHTL
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C Max 2-Element TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
RBR20BM60AFHTL Overview
You should use a forward voltage monitoring system and never allow the forward voltage to exceed 600μA.The maximum output voltage can be set to 10A.
RBR20BM60AFHTL Features
a forward voltage of 600μA
a forward voltage of 600μA
a maximum output voltage of 10A
RBR20BM60AFHTL Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RBR20BM60AFHTL applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23