RB751CS-40T2R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RB751CS-40T2R
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SOD-923
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 30MA VMN2
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Type :
Schottky
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Max Reverse Voltage (DC) :
30V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Number of Pins :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
370mV @ 1mA
Capacitance @ Vr, F :
2pF @ 1V 1MHz
Element Configuration :
Single
Number of Elements :
1
Output Current-Max :
0.03A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 30V
Peak Reverse Current :
500nA
Published :
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature - Junction :
125°C Max
Package / Case :
SOD-923
Forward Voltage :
370mV
Max Operating Temperature :
125°C
ECCN Code :
EAR99
Average Rectified Current :
30mA
Forward Current :
30mA
Peak Non-Repetitive Surge Current :
200mA
HTS Code :
Datasheets
RB751CS-40T2R
ROHM Semiconductor RB751CS-40T2R
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 370mV @ 1mA 125°C Max 500nA @ 30V Tape & Reel (TR) SOD-923 Surface Mount
RB751CS-40T2R Overview
This device's average rectified current is zero volts.A forward current of 30mA is allowed.In terms of output current, the maximum value is 0.03A.The datasheets show a peak reverse of 500nA, as shown in the data chart.
RB751CS-40T2R Features
an average rectified current of 30mA volts
0.03A is the maximum value
the peak reverse is 500nA
RB751CS-40T2R Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RB751CS-40T2R applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB