RB095BGE-30TL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RB095BGE-30TL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
SCHOTTKY BARRIER DIODE
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Additional Feature :
High Reliability
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Current - Average Rectified (Io) :
6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
425mV @ 3A
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200µA @ 30V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Type :
Schottky
Number of Phases :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Surface Mount :
yes
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
35V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Elements :
2
Non-rep Pk Forward Current-Max :
50A
Application :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature (Max) :
150°C
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Package / Case :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30V
Reverse Current-Max :
200μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Output Current-Max :
6A
Datasheets
RB095BGE-30TL
ROHM Semiconductor RB095BGE-30TL
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C Max 2-Element TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
RB095BGE-30TL Overview
A forward voltage monitoring system should be used and the forward voltage should never exceed 200μA.Array is capable of supporting a maximum output voltage of 6A.
RB095BGE-30TL Features
a forward voltage of 200μA
a forward voltage of 200μA
a maximum output voltage of 6A
RB095BGE-30TL Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RB095BGE-30TL applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23