R25-5D16-48
Mfr.Part #
R25-5D16-48
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 48V
Stock
360
In Stock :
360
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Height :
25.399746 m
Contacts :
SPDT
Power Consumption :
5 mW
1
RoHS :
Non-Compliant
Product Status :
Active
Coil Voltage (AC) :
48 V
Contact Rating (Current) :
16 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Voltage :
48 VDC
Throw Configuration :
SPDT
Datasheets
R25-5D16-48
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R25-5D16-48 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 70°C, Voltage:48 VDC, R25-5D16-48 pinout, R25-5D16-48 datasheet PDF, R25-5D16-48 amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R25-5D16-48 ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.