R25-5A16-24
Mfr.Part #
R25-5A16-24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
Stock
162
In Stock :
162
Contacts :
SPDT
Coil Voltage :
24VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
16 A
Voltage :
24 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Datasheets
R25-5A16-24
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R25-5A16-24 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:24 VAC, Operating Temperature:-40°C ~ 70°C, R25-5A16-24 pinout, R25-5A16-24 datasheet PDF, R25-5A16-24 amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R25-5A16-24 ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.