R25-11A10-24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R25-11A10-24
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Mounting :
PCB, Thru-Hole
Termination :
PCB Pin
Contact Rating (Current) :
10 A
Coil Voltage :
24VAC
Series :
R25
Contacts :
DPDT
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Enclosure :
Sealed Plastic
NTE Electronics
Package :
Bulk
Voltage :
24 VAC
Package Quantity :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Termination Style :
PC Pin
Product Status :
Active
Datasheets
R25-11A10-24
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R25-11A10-24 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:24 VAC, Operating Temperature:-40°C ~ 70°C, R25-11A10-24 pinout, R25-11A10-24 datasheet PDF, R25-11A10-24 amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R25-11A10-24 ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.