R14-11D10-12F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R14-11D10-12F
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Plastic Cover
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 12V
Stock
135
In Stock :
135
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Seal :
Unsealed
Termination Style :
0.187Quick Connect
Operating Temp Range :
-30C to 55C
Rad Hardened :
No
Product Height (mm) :
41.8(mm)
Pick-up Voltage (Max) :
9VDC
Coil Suppression Diode :
No
Coil Voltage (DC) :
12 V
Coil Voltage DC :
12
Throw Configuration :
DPDT
Pin Count :
8
LED Indicator :
REACH SVHC :
No SVHC
Coil Voltage (AC) :
12 V
Product Length (mm) :
43.9(mm)
Voltage :
12 VDC
Mount :
Flanges
Power Rating :
900 mW
NTE Electronics
Number of Pins :
8
Contact Current Rating :
10 A
RoHS :
Compliant
Package Quantity :
1
Max Voltage Rating (AC) :
120 V
Max Current Rating :
10 A
Contact Form :
2 Form C
Termination :
.187 in. Flat Blade
Product Depth (mm) :
14.2(mm)
Min Operating Temperature :
-30 °C
Coil Resistance :
160 Ω
Max Voltage Rating (DC) :
28 V
Contacts :
DPDT
Power Consumption :
900 mW
Enclosure :
Plastic
Voltage Rating (VDC) :
28(V)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operate Time :
25(ms)
Mounting Style :
Flange
Max Operating Temperature :
55 °C
Width :
14.2 mm
Coil Current :
75 mA
Voltage Rating (VAC) :
120(V)
Mounting :
Top Flange
Contact Arrangement :
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Cadmium, Silver
Relay Construction :
Non-Latching
Package / Case :
Plastic Cover
Height :
34.4 mm
Datasheets
R14-11D10-12F
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R14-11D10-12F from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:12 VDC, Number of Pins:8, Package / Case:Plastic Cover, R14-11D10-12F pinout, R14-11D10-12F datasheet PDF, R14-11D10-12F amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R14-11D10-12F ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.