R14-11A10-120N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R14-11A10-120N
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 120V
Stock
472
In Stock :
472
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Features :
Lighted Indicator
Operate Time :
25 ms
Termination :
.187 in. Flat Blade
Contacts :
DPDT
Enclosure :
Plastic
Coil Voltage :
120VAC
Mounting :
Plug In
Package Quantity :
1
Series :
R14
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
NTE Electronics
Contact Rating (Current) :
15 A
Operating Temperature :
-30°C ~ 55°C
Release Time :
25 ms
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Package :
Bulk
Voltage :
120 VAC
Product Status :
Active
Datasheets
R14-11A10-120N
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R14-11A10-120N from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C ~ 55°C, Voltage:120 VAC, R14-11A10-120N pinout, R14-11A10-120N datasheet PDF, R14-11A10-120N amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R14-11A10-120N ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.