R14-11A10-120F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R14-11A10-120F
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 120V
Stock
436
In Stock :
436
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Max Operating Temperature :
55 °C
Coil Voltage (AC) :
120 V
Mounting :
Top Flange
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
127 mm
NTE Electronics
Max Voltage Rating (AC) :
120 V
Weight :
22.679619 g
Min Operating Temperature :
-30 °C
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Width :
21.8 mm
Height :
34.4 mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Throw Configuration :
DPDT
Power Rating :
1.2 W
Contact Current Rating :
10 A
Termination :
.187 in. Flat Blade
Number of Pins :
8
Contacts :
DPDT
Power Consumption :
1.2 W
Enclosure :
Plastic
Max Current Rating :
10 A
Contact Material :
Cadmium, Silver
Mount :
Flanges
Max Voltage Rating (DC) :
28 V