QYX2A474KTP
Mfr.Part #
QYX2A474KTP
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC RAD
Stock
392
In Stock :
392
Capacitance :
0.47µF
Lead Diameter :
600 µm
Height :
18.5mm
GENERAL PURPOSE
Type :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Radial, Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
HTS Code :
Size Code :
6537
Lead Pitch :
10mm
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated :
100V
Factory Lead Time :
28 Weeks
Height Seated (Max) :
0.728 18.50mm
Published :
2009
Length :
16.5mm
Voltage - Rated DC :
100V
Depth :
9.5mm
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
PET
Size / Dimension :
0.650Lx0.374W 16.50mmx9.50mm
Matte Tin (Sn)
Voltage :
100V
Datasheets
QYX2A474KTP
Introducing Film Capacitors Nichicon QYX2A474KTP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Type:GENERAL PURPOSE, Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:Radial, Voltage:100V, QYX2A474KTP pinout, QYX2A474KTP datasheet PDF, QYX2A474KTP amp .Beyond Film Capacitors Nichicon QYX2A474KTP ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon QYX2A474KTP
QYX 0.47μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC Polyester Radial, Through Hole
QYX2A474KTP Overview
There is 0.394 10.00mm lead spacing on this electrical device.-40°C~85°C is the maximum temperature at which the device can operate.