QYX2A103KTP
Mfr.Part #
QYX2A103KTP
Description
CAP FILM 10000PF 10% 100VDC RAD
Through Hole
Dissipation Factor :
0.8 %
Dielectric :
PET
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±10%
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance :
10000pF
Type :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage :
100V
Size / Dimension :
0.256Lx0.118W 6.50mmx3.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
PCB, Radial, Through Hole
2
Lead Diameter :
500 µm
GENERAL PURPOSE
Depth :
3mm
Lead Pitch :
5mm
Radiation Hardening :
No
Height :
10.5mm
Voltage - Rated DC :
100V
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
QYX2A103KTP
Introducing Film Capacitors Nichicon QYX2A103KTP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2, Package / Case:Radial, Type:GENERAL PURPOSE, Voltage:100V, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:2, QYX2A103KTP pinout, QYX2A103KTP datasheet PDF, QYX2A103KTP amp .Beyond Film Capacitors Nichicon QYX2A103KTP ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon QYX2A103KTP
QYX Radial Film Capacitor 0.256Lx0.118W 6.50mmx3.00mm ±10% 10000pF 100V