QYP1H473KTP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QYP1H473KTP
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 50VDC RAD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Packaging :
Bulk
Series :
YP
Pbfree Code :
yes
Published :
Capacitance :
0.047µF
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
5mm
Factory Lead Time :
28 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
8.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Size Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Termination :
PC Pins
Width :
5.5mm
Size / Dimension :
0.335Lx0.217W 8.50mmx5.50mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm