QYP1H472KTP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QYP1H472KTP
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 4700PF 10% 50VDC RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Lead Pitch :
5.0038mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Series :
YP
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Width :
3mm
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Length :
6.5mm
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Pitch :
5mm
Termination :
PC Pins
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.256Lx0.118W 6.50mmx3.00mm
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Capacitance :
4700pF
Size Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Dielectric Material :
Polyester
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
50V