QXL2E104KTP7FM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QXL2E104KTP7FM
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 250VAC RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric :
PET
Package / Case :
Radial
Width :
6.4mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Series :
QXL
Applications :
High Frequency, Switching
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Pitch :
15mm
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Size Code :
Capacitance :
0.1μF
Voltage - Rated AC :
250V
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Surface Mount :
No
Height Seated (Max) :
0.736 18.70mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Length :
18.5mm
Size / Dimension :
0.728Lx0.252W 18.50mmx6.40mm
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
QXL2E104KTP7FM
QXL 0.1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-AC Polyester, Metallized
QXL2E104KTP7FM Overview
To function, systems require a rated (DC) voltage (URdc) of 250V.Its lead spacing is 0.591 15.00mm.System power requires an AC voltage rating of 250V (URac).Temperatures of -40°C~105°C allow the device to operate.
QXL2E104KTP7FM Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 250V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 250V