QXL2B104KTP7FG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QXL2B104KTP7FG
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 125VAC RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
125V
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Applications :
High Frequency, Switching
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
11mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated AC :
125V
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
7.5mm
Number of Terminations :
2
Termination :
PC Pins
Series :
QXL
Reach Compliance Code :
Compliant
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Package / Case :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.606 15.40mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.433Lx0.268W 11.00mmx6.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
0.1μF
Terminal Shape :
Wire
Width :
6.8mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
125V
Surface Mount :
No
Datasheets
QXL2B104KTP7FG
QXL 0.1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 125V-AC Polyester, Metallized
QXL2B104KTP7FG Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 125V.This electrical device has a 0.295 7.50mm lead spacing.It is required that systems be powered by an internal rated (AC) voltage of 125V.Temperatures as low as -40°C~105°C are suitable for the device.
QXL2B104KTP7FG Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 125V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 125V