QK016NH4TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QK016NH4TP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 16A TO263
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
3
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
35mA
Pin Count :
4
Voltage - Rated DC :
1kV
Terminal Form :
Gull wing
Current Rating :
16A
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1000V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Packaging :
Tube
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Trigger Device Type :
ALTERNISTOR TRIAC
Configuration :
Single
Hold Current :
50mA
Additional Feature :
High Reliability
JESD-609 Code :
e3
Current - Hold (Ih) (Max) :
50mA
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
167A 200A
Reach Compliance Code :
Unknown
RMS Current (Irms) :
16A
Qualification Status :
Not Qualified
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
25V/us