QK010NH5TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QK010NH5TP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 10A TO263
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
300V/us
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Packaging :
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
110A 120A
Trigger Device Type :
ALTERNISTOR TRIAC
Mount :
Surface Mount
Current Rating :
10A
Number of Terminations :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RMS Current (Irms) :
10A
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
Number of Elements :
1
Additional Feature :
High Reliability
Factory Lead Time :
16 Weeks
HTS Code :
Terminal Form :
Gull wing
Published :
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Hold Current :
50mA
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Voltage - Rated DC :
1kV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA