QK010R4TP
Mfr.Part #
QK010R4TP
Package / Case
TO-220-3
Description
TRIAC 1000V 10A 25-25-25 MA TO22
Thyristors - TRIACs
Surface Mount :
No
Triac Type :
Standard
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Leakage Current (Max) :
3mA
Series :
Qxx10xx
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
10A
Voltage - Off State :
1kV
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Published :
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
25mA
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1000V
Additional Feature :
High Reliability
Mounting Type :
Through Hole
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
50V/us
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
No
Configuration :
Single
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
HTS Code :
Current - Hold (Ih) (Max) :
35mA
Package / Case :
TO-220-3
Number of Terminations :
3
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
3
Holding Current-Max :
35mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
100A 120A