QK016LH3TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QK016LH3TP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
ALTNSTR 1000V 16A 80-80-80 MA TO
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1000V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Number of Terminations :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Trigger Device Type :
ALTERNISTOR TRIAC
Pin Count :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
not_compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Published :
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
200V/us
Holding Current-Max :
35mA
Package / Case :
TO-220-3 Isolated Tab
Surface Mount :
No
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Additional Feature :
High Reliability
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
20mA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
167A 200A
HTS Code :
Configuration :
Single
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
16A
Current - Hold (Ih) (Max) :
35mA
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
20V/us
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
Qxx16xHx
Voltage - Off State :
1kV