QK015N5TP
Mfr.Part #
QK015N5TP
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
TRIAC 1KV 15A TO263
Thyristors - TRIACs
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Lead Free :
Lead Free
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
4V/us
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
No
Current - Hold (Ih) (Max) :
70mA
Package / Case :
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
1kV
Hold Current :
70mA
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Surface Mount
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
167A 200A
RMS Current (Irms) :
15A
Additional Feature :
High Reliability
Trigger Device Type :
Triac
Number of Terminations :
2
Current Rating :
15A
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2V
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1000V
Pin Count :
4
JESD-609 Code :
e3
Triac Type :
Standard
1 (Unlimited)
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
200V/us